2013.07.03 | Tomasz Hassa

PKO Junior - kolejna rewolucja PKO Banku Polskiego

Banki w Polsce i na świecie | Innowacje w bankowości | Marketing i PR

Przedwczoraj odbyła się konferencja prasowa komunikująca oficjalny start nowej oferty PKO Banku Polskiego. PKO Junior to oferta  skierowana do rodziców dzieci, które nie ukończyły 13 lat. PKO Junior składa się z trzech głównych elementów: (1) Bezpłatnego, bezpiecznego i atrakcyjnie oprocentowanego PKO Konta Dziecka powiązanego z kontem rodzica; (2) Dedykowanego dzieciom serwisu bankowości internetowej PKO Junior, wzbogaconego o funkcje wspierające edukację finansową i rozwój postawy przedsiębiorczej dziecka; (3) Edukacji finansowej: praktycznej nauki zarządzania finansami osobistymi oraz wsparcia rodziców w działaniach edukacyjnych. Dla wszystkich ciekawskich umieszczam odnośnik do poniedziałkowej konferencji.

PKO Junior to pierwsza tego typu oferta w Polsce i najprawdopodobniej jedna z pierwszych na świecie. Michał Macierzyński twierdzi, że PKO Junior będzie wymagało uzupełnienia podręczników do bankowości. Trudno się z tym nie zgodzić, ja jednak wolę nie używać takich patetycznych stwierdzeń ;-). Dla mnie PKO Junior to innowacja, która zmieni polski rynek bankowy i sposób myślenia osób z branży. Nowa oferta jest uzupełnieniem kompleksowej oferty PKO Banku Polskiego skierowanej do młodych osób. Aktualnie więc dostępne są:

 • PKO Junior (dla osób, które nie ukończyły 13 lat),
 • PKO Konto Pierwsze (dla osób, które nie ukończył 13 lat i nie ukończyły 18 lat),
 • PKO Konto dla Młodych (dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli 18 lat i nie ukończyli 30 lat).

Z produktowego punktu widzenia PKO Junior składa się z dwóch elementów. (1) Z punktu widzenia dziecka - PKO Konto Dziecka to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Posiadaczem rachunku jest dziecko reprezentowane przez rodzica. Dostęp do rachunku możliwy jest poprzez nowy serwis bankowości internetowej PKO Junior. Rachunek widoczny dla rodzica w serwisie bankowości internetowej iPKO. PKO Konto Dziecka automatycznie jest przekształcane w PKO Konto Pierwsze w momencie ukończenia 13 lat przez dziecko. (2) Z punktu widzenia rodzica - ROR rodzica to dowolny ROR z oferty PKO Banku Polskiego lub nowy dedykowany do oferty PKO Junior ROR – PKO Konto Rodzica. Dodatkowo rodzic posiada w serwisie bankowości internetowej iPKO nową sekcję do obsługi oferty PKO Junior (tzw. Aplikacja Rodzica).

PKO Konto Dziecka jest atrakcyjnie oprocentowane. Oprocentowanie wynosi 4,5% do 2 500 PLN oraz 2% od nadwyżki 2 500 PLN. Pozostałe warunki cenowe kształtują się następująco:

 • Opłata za prowadzenie rachunku - 0 PLN,

 • Opłata za przelew - 0 PLN,

 • Opłata za serwis PKO Junior - 0 PLN,

 • Kapitalizacja odsetek - tygodniowa.

Mówiąc w skrócie - PKO Konto Dziecka jest darmowe, bez "gwiazdek" i zapisów "drobnym drukiem". Z kolei PKO Konto Rodzica jest również darmowe, pod warunkiem że rodzic otworzy dla dziecka PKO Konto Dziecka oraz nie zamówi karty płatniczej.

Proces zakładania PKO Konta Dziecka jest bardzo prosty. Wystarczy, że rodzic uda się do dowolnego oddziału PKO Banku Polskiego. Aby założyć rachunek dziecka musi posiadać PESEL dziecka oraz jeden z wymienionych dokumentów: legitmację szkolną, akt urodzenia, paszport, dowód osobisty. Po założeniu rachunku PKO Konto Dziecka rodzic otrzymuje pakiet startowy, który zawiera: list przewodni, książeczkę edukacyjną dla dziecka, poradnik dla rodzica, wizytówki (dziecko może wpisać numer swojego rachunku i rozdać wizytówki wśród rodziny), arkusz naklejek, płytę CD (z regulaminami). Następnie rodzic przekazuje dziecku numer klienta i hasło pierwszego logowania, a dziecko loguje się do serwisu PKO Junior i zmienia hasło.

Moim zdaniem najciekawszym elementem oferty PKO Junior jest serwis bankowości internetowej PKO Junior. Zapraszam do skorzystania z wersji demo serwisu. Serwis PKO Junior dostosowany do wieku i gustu najmłodszych. W serwisie jest atrakcyjna grafika oraz efekty dźwiekowe (istnieje możliwość zmiany tapet /w tym wgrania własnej/ oraz schematu dźwiękowego). Wszystkie funkcjonalności serwisu PKO Junior powiązane są z Aplikacją Rodzica w serwisie bankowości internetowej iPKO, poprzez którą rodzic ma pełny wgląd w rachunek PKO Konto Dziecka i akceptuje inicjowane przez dziecko operacje. Główne funkcjonalności serwisu transakcyjnego PKO Junior to:

 • Personalizacja – dziecko może dostosować do swoich preferencji wygląd serwisu (tapety, zdjęcia, dźwięki), a także skorzystać z funkcji „przyjazny login”, dzięki której nie musi pamiętać swojego numeru klienta podczas logowania.
 • Skarbonki służące do zbierania pieniędzy na określone cele. Dziecko może nadawać skarbonkom własne nazwy i wybrać obrazek symbolizujący skarbonkę (lub wgrać własny), określić kwotę i termin oszczędzania, a także dokonywać wpłat. Skarbonkę można rozbić w każdej chwili – środki powiększają wtedy kwotę „wolnych oszczędności”.
 • Odznaki – gra, w ramach której dzieci otrzymują odznaki za określone „osiągnięcia”: zakładanie skarbonek, regularne wpłaty na konto, długoterminowe oszczędzanie, planowanie (zaoszczędzenie wyznaczonej kwoty w zdeklarowanym przez dziecko terminie). Informacja o przyznaniu odznaki jest prezentowana na stronie głównej oraz na dedykowanej podstronie serwisu.
 • Przelewy - serwis PKO Junior umożliwia dziecku inicjowanie przelewów, które są zawsze akceptowane przez rodzica w iPKO. W ramach tej funkcji dziecko może definiować odbiorców przelewów, którzy także są zatwierdzani przez rodzica. Funkcjonalność przelewu może być włączana i wyłączana przez rodzica. Dla dzieci poniżej 10. roku życia przelewy są domyślnie wyłączone.
 • Doładowania telefonu - inicjowane przez dziecko, wymagają akceptacji rodzica, którego rachunek jest powiązany z rachunkiem dziecka (analogicznie do przelewów). W tej sekcji dziecko może zrealizować pojedyncze doładowanie, dodać zdefiniowanego odbiorcę doładowania, zrealizować doładowanie, bazując na zapisanych wcześniej danych, a także sprawdzić status doładowań, o które wcześniej poprosiło rodzica.
 • Wyzwania - funkcjonalność umożliwiająca rodzicom wyznaczanie dziecku określonych zadań, które wspierają rozwój jego kompetencji. Rodzic może określić wyzwania w 4 obszarach: odpowiedzialności (np. opieka nad zwierzęciem, porządek w pokoju), planowania (np. przygotowanie planu rodzinnego weekendu), systematyczności (np. mycie rąk, oszczędzanie) oraz wytrwałości (np. zdobycie nowej umiejętności, składanie ubrań). Każde wyzwanie ma swój termin realizacji oraz nagrodę, którą także określa rodzic (może to być na przykład wspólna wyprawa w ciekawe miejsce, nagroda rzeczowa, pieniężna lub inna dowolnie określona przez rodzica), zaś o tym, czy dane wyzwanie podjąć, dziecko decyduje samodzielnie.
 • Narzędzia finansowe, takie jak: Kalkulator, dzięki któremu dziecko może sprawdzić, ile potencjalnie może zyskać, oszczędzając daną kwotę przez wskazany czas, przy aktualnym oprocentowaniu PKO Konta Dziecka; Twój plan oszczędzania, który umożliwia określenie jaka część (procentowo) wpłaconych na PKO Konto Dziecka oszczędności będzie automatycznie przekazywana do poszczególnych skarbonek (zdefiniowanych wcześniej), a jaka ma pozostać na koncie jako wolne oszczędności; Losowanie – forma zabawy polegająca na wylosowaniu skarbonki, do której zostanie dopłacona wylosowana kwota.
 • Powiadomienia – dotyczące zdarzeń finalizowanych przez rodziców, otrzymanych odznak, nowych funkcjonalności w serwisie, urodzinach etc. Powiadomienia są każdorazowo prezentowane na ekranie strony głównej i są widoczne do momentu ich zamknięcia przez dziecko.

Korzystając z dzisiejszego wpisu chciałbym także się odnieść do jednego z artykułóww sieci (wybór nie jest nadmiernie celowy - był to po prostu jeden z pierwszych wpisów, który czytałem):

W PKO BP rusza "akcja Junior". Patentem "na dziecko" zmiażdżą konkurencję?:

 • Maciej Samcik: "Pomysł PKO BP wygląda na naprawdę przyzwoitą robotę z kilkoma świetnymi pomysłami. Ale głębsze testowanie z udziałem osesków własnej produkcji dopiero przede mną. Niestety, będzie to opcja trochę kosztowna, bo nie mam ROR-u w PKO BP, więc będę musiał założyć PKO Konto Rodzica. A widoków na wysokie obroty kartą nie mam, więc będzie mnie ta zabawa kosztowała 2,9 zł miesięcznie. Jeśli na koncie dziecka będzie nawet średnio 1000 zł, to odsetki (36 zł w skali roku), to konto w PKO będzie mnie kosztowało mniej więcej tyle samo. Sprytne." Dziękujemy za pozytywną recenzję. Panie Maćku PKO Konto Rodzica można założyć bez karty. Wówczas cała oferta PKO Junior będzie darmowa. Zachęcam oczywiście do założenia standardowego ROR z oferty PKO Banku Polskiego :-).
 • lohf: "Dla mnie rewolucją byłoby gdyby oprócz konta rodzica były również konta dziadka/babci/cioci/chrzestnej. Ci interesariusze z chęcią inwestowaliby duże pieniądze w dziecko, szczególnie w zadania typu '5ka na świadectwie" Członkowie rodziny mogą teraz w prosty sposób przelewać pieniądze swoim wnukom, bratankom, itd., ponieważ każde PKO Konto Dziecka ma swój numer NRB.
 • adam.slodowy2 "W jaki sposob mozna zalozyc konto "Dla rodzica" (nie jestem klientem banku) , kiedy dziecko ma juz SKO ? Czy obecne konto szkolne zostanie podpiete do rodzicielskiego czy tez trzeba wyplacic z SKO i extra zakladac dzieciece wraz z tym dla doroslych ?" Konto SKO to oddzielny temat. Dziecko może mieć SKO oraz PKO Konta Dziecka i dowolnie korzystać z obydwu serwisów z jednym loginem i hasłem. Jeżeli chciałby Pan, żeby dziecko miało PKO Konto Dziecka, musi Pan załozyć ROR z oferty PKO Banku Polskiego, w szczególności PKO Konto Rodzica.
 • nottenick "W jak sposób dziecko będzie mogło przeznaczyć gotówkę otrzymaną np. od babci z okazji dnia dziecka na powiększenie salda swojego konta Junior?" Babcia będzie mogła zrobić przelew ze swojgo konta. Jeżeli da dziecku gotówkę, to dziecko może ją przekazać rodzicowi, który przeleje pieniądze dziecku (funkcja "bankomat" :-)) lub rodzic może udać się z gotówką do oddziału i wpłacić na rachunek dziecka.

 • nottenick "Czy będą możliwe bezpłatne wpłaty gotówki w oddziałach PKO? Czy wpłaty będzie mogło dokonać dziecko czy musi to zrobić rodzić? Czy wpłata będzie księgowana bezpośrednio na konto dziecka czy na konto rodzica, a potem dopiero będzie można zrobić przelew na konto dziecka?" Wpłaty gotówki w oddziałach są bezpłatne. Musi to zrobić rodzic. Rodzic może wpłacić na swoje konto lub konto dziecka.

Na koniec - wszystkich posiadających dzieci do 13 roku życia zapraszam do rozpoczęcia przygody z PKO Junior!