2011.02.21 | Dominik Modrzejewski

Co czwarty kredyt hipoteczny został zaciągnięty w PKO Banku Polskim

Banki w Polsce i na świecie

Bardzo optymistyczne dla PKO Banku Polskiego dane przyniosła dzisiejsza publikacja red. Moniki Krześniak w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Jak wynika z niepublikowanych jeszcze danych Związku Banków Polskich, na które powołuje się Rzepa, w 2010 roku co czwarty kredyt hipoteczny został zaciągnięty w największym krajowym banku :) Dziękujemy Wam za zaufanie!

Dziennikarka Rzeczpospolitej zauważa też, że "znaczna część kredytów to pożyczki z dopłatami z budżetu państwa w ramach programu „Rodzina na swoim”." I donosi, że PKO Bank Polski "sprzedał w 2010 roku 14 tys. takich kredytów za około 2,5 mld zł". Dodam ze swojej strony, że oznacza to, iż co trzeci kredyt w ramach programu został w zeszłym roku zaciągnięty właśnie w naszym Banku :)

W tym kontekście warto przywołać jeden z naszych ostatnich komunikatów prasowych, w którym przypominamy, że na wzięcie kredytu z dopłatą na obecnych zasadach jest coraz mniej czasu. Planowane zmiany w "Rodzinie na swoim" (m.in. zmniejszenie wysokości maksymalnych cen nieruchomości objętych programem i ograniczenie go tylko do rynku pierwotnego) spowodują znaczące obniżenie dostępności mieszkań, których zakup można sfinansować kredytem z rządowymi dopłatami. A w dalszej perspektywie jest przecież zupełne wygaszenie programu.

Choć mówi się, że pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł ;), to przyspieszenie decyzji o zakupie mieszkania tak, aby załapać się na obecne warunki "Rodziny na swoim", powinna przynieść niebagatelne zyski. Jako że przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu wartość należnych bankowi odsetek pomniejszana jest o kwotę dopłat z BGK, w sumie można w stosunku do standardowego kredytu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

Konkretny przykład? Proszę bardzo. Według jednego z ostatnich wyliczeń, które szykowaliśmy w biurze prasowym dla dziennikarzy, przy kredycie w wysokości 200 tys. zł wziętym na 30 lat z 40-proc. wkładem własnym dofinansowanie dla 4-osobowej rodziny wyniesie ponad 44 tys. zł*.

Chyba warto? :)

* Szczegółowe warunki, dla których robiona była symulacja: mężczyzna w wieku 36 lat, kobieta w wieku 35 lat, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Stałe obciążenia: czynsz 600 zł miesięcznie oraz koszt utrzymania samochodu 500 zł miesięcznie. Kredytowane mieszkanie ma 50 m2 i jest położone w Warszawie.