2013.06.10 | Dominik Modrzejewski

Czeki IKO - awaryjne rozwiązanie na wakacje

Edukacja finansowa

Większość czytelników naszego bloga wie zapewne, że przy pomocy kodu IKO można dokonać trzech rodzajów transakcji: w terminalu płatniczym, w bankomacie i w Internecie. Nie wszyscy zapewne wiedzą jednak, że tych samych transakcji można dokonać nie przy pomocy kodu IKO, ale za pomocą czeku :) Ta niezwykle przydatna funkcja nie zdobyła jeszcze należnego jej – przynajmniej moim zdaniem – znaczenia w ekosystemie IKO. Warto więc przybliżyć ją w kilku słowach, zwłaszcza że może być ona niezwykle przydatna wszystkim rodzicom podczas nadchodzących wakacji.

Czym są czeki? Zgodnie z informacją na naszej stronie www to „jednorazowy dziewięciocyfrowy kod umożliwiający dokonywanie płatności mobilnych w trybie offline”. Podstawową cechą odróżniającą transakcję przy użyciu czeku od transakcji przy użyciu kodu IKO jest zatem fakt, że do tej pierwszej nie jest potrzebne, aby telefon miał w momencie transakcji dostęp do Internetu. Dzięki temu po wygenerowaniu czeku w aplikacji możliwe jest jego przesłanie smsem innej osobie, nawet takiej, która nie korzysta jeszcze z aplikacji IKO. Należy tylko pamiętać, aby oprócz numeru samego czeku przekazać tejże osobie również 4-cyfrowe zabezpieczające hasło do czeku (uwaga: nie jest ono tożsame z PIN-em do aplikacji IKO).

W jakich przypadkach takie przesłanie czeku może być przydatne? Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to wspomniany na wstępie scenariusz wakacyjny z rodzicami i dziećmi :) Pociecha wyjeżdża na kolonie, kończą się jej pieniądze – jednym słowem kryzys! Dzięki funkcji czeków IKO spieszy wtedy z pomocą :) Dziecko może zadzwonić do rodzica, poprosić go o wygenerowanie czeku, poczekać na stosownego smsa i od razu po jego otrzymaniu popędzić do sklepu na zakupy albo do bankomatu PKO Banku Polskiego wypłacić gotówkę :)

Mamo, czy możesz wysłać mi czek z aplikacji IKO?

W stosunkach rodzice-dzieci czeki mogą być też używane nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również na co dzień, np. przy wypłacie kieszonkowego. Proces przebiega wtedy dokładnie tak samo jak opisane wyżej przesyłanie środków „awaryjnych” w czasie kolonii. Można oczywiście wyobrazić sobie wiele przypadków, w których czeki mogą być też używane między dorosłymi – zapraszam do ich wpisywania w komentarzach pod moim wpisem :)

Więcej o działaniu funkcji czeków można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej, gdzie znajdują się m.in. instrukcje generowania czeków, nadawania hasła do czeków, a także dokonywania transakcji przy ich pomocy.