2013.11.27 | Marcin Wróbel

Nasze "Maluchy" korzystające z sieci

Technologia i nowinki | Edukacja finansowa

Wpis ten popełniam ze względu na uwrażliwienie rodziców na to co nasze pociechy mogą robić w sieci oraz ich zachowania. Jednocześnie proszę nie traktować tego wpisu jako instrukcji, czy poradnika zabezpieczenia się przed zagrożeniami, gdyż nie taki jest cel tego wpisu a jedynie wskazanie zagrożeń jakie mogą płynąć z korzystania z globalnej sieci.

We wcześniejszym moim wpisie „Pokolenie Junior ………?” pisałem o naszych „Juniorkach i Juniorach, dla których obycie z urządzeniami elektronicznymi jest czymś naturalnym. Dziś praktycznie każde dziecko od klasy I ma w swojej „wyprawce szkolnej” jakieś urządzenie elektroniczne (najczęściej telefon/smartphone) a na pewno umie obsługiwać komputer. Tak wysoka elektronizacja życia, powoduje również gwałtowny skok zagrożeń jakie płyną z dobrodziejstwa wykorzystywania tych urządzeń elektronicznych. Różne instytucje czy to Państwowe (np. Policja) czy Społeczne (różne fundacje i stowarzyszenia), jak również i firmy telekomunikacyjne starają się edukować naszych milusińskich jak zachowywać się w sieci aby być bezpiecznymi. 

Dzisiaj dzieci (już nawet 2-3 latki), od najmłodszych lat korzystają z dobrodziejstwa Internetu, co jest związane m.in. z tym, iż w sieci szukają na różnych stronach np. filmów/bajek/gier/malowanek/czy innych zabaw i informacji kierowanych do dziecka (np. różne konkursy). Wiele z naszych pociech, ma już w wieku 6 lat swoje konto e-mail, gdyż rejestrujemy dziecko na dedykowanych dla nich stronach internetowych z zabawami, grami, czy specjalnymi programami edukacyjnymi. Jednocześnie powinniśmy być świadomi tego, że w sieci na nas wszystkich czyha wiele zagrożeń więc należy odpowiedzialnie podchodzić do nauki i uwrażliwiania dziecka w zakresie poruszania się „w sieci”:

  1. Od samego początku przygody twojego dziecka z internetem, staraj się interesować tym na jakie strony wchodzi twoje dziecko, staraj się razem z nim odkrywać bezpieczne strony, sam ucz dziecko poruszania się w sieci, bądź pierwszą osobą, od której będzie się ono uczyć korzystania z Internetu.
  2. Zróbcie wspólną listę stron oraz treści stron, które uznacie za bezpieczne.
  3. Jeżeli dziecko porusza się sprawniej od Ciebie w sieci, pozwól mu na to aby to ono Cię uczyło poruszania się w sieci, ale zwracaj uwagę na treści jakie są przez dziecko czytane, róbcie to wspólnie.
  4. Nawiązywanie przyjaźni w sieci – użytkownicy internetu (bez względu na wiek) łatwo nawiązują przyjaźnie w sieci, co może okazać się bardzo niebezpieczne i może powodować wiele dodatkowych zagrożeń. Naucz więc dziecko zasad bezpieczeństwa w sieci, głównie aby nie ufało osobom poznanym w sieci m.in. aby nie wierzyło we wszystko co takie osoby „mówią/piszą”.
  5. Uzgodnij z dzieckiem (tłumacząc mu niebezpieczeństwa związane z nieznajomymi osobami poznanymi w sieci, które mogą zrobić mu krzywdę) aby bezwzględnie mówiło o swoich spotkaniach z osobami poznanymi w sieci oraz aby samo nie chodziło na takie spotkania (zawsze w towarzystwie osoby dorosłej). Pamiętajcie spotkanie z osobą poznaną w sieci może okazać się bardzo niebezpieczne.
  6. Podawanie swoich danych prywatnych przez dziecko – naucz dziecko aby nigdy nie podawało osobom nieznajomym swoich danych tj. Imienia i Nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail, adresu zamieszkania etc.
  7. Wiele stron internetowych wymaga podania przez użytkowników swoich danych osobowych – uzgodnij z dzieckiem aby w przypadku potrzeby podania swoich danych osobowych do rejestracji na stronie, uzyskało twoją zgodę na podanie swoich danych na stronie.
  8. Należy pamiętać, iż większość stron internetowych jest przyjazna i jest źródłem wiedzy, rozrywki, czy zabawy, jednocześnie są też strony, które niosą ze sobą treści niebezpieczne dla ich użytkowników.  Pamiętaj aby dziecko było świadome tego, iż nie wszystkie treści prezentowane w sieci są wiarygodne i prawdziwe, uświadom dziecko, że wiadomości powinno weryfikować korzystając z innych źródeł (np. książki, encyklopedie etc)
  9. Umiejętność zachowania się w sieci również jest bardzo ważne, dlatego powinieneś zapoznać swoje dziecko z tzw NETETYKIETĄ, tj. używania odpowiedniego słownictwa, reguł, etc aby nie przeszkadzały czy nie obrażały innych osób korzystających np. z forów internetowych czy czatów.
  10. Należy rozmawiać z dziećmi o materiałach i informacjach jakie publikują w sieci, tj. zdjęciach, wpisach na portalach społecznościowych etc. Należy z dziećmi rozmawiać o tych kwestiach aby nie stwarzały same dla siebie zagrożenia.

Są strony poświęcone bezpieczeństwu w sieci naszych pociech, np. http://www.policja.pl  , www.sieciaki.pl , www.dzieckowsieci.fdn.pl, http://www.pkobp.pl/dzieci-uczniowie-i-studenci/szkolne-kasy-oszczednosci/edukacja/brawo-bank/brawo-bank-nr-32013/ i wiele innych. Na wielu stronach są również umowy jakie można spisać z dziećmi w kontekście korzystania przez dzieci z zasobów internetu.

Bardzo ważną kwestią poruszoną w Brawo Bank, jest kwestia bezpiecznego korzystania z serwisów internetowych w szczególności dotyczących bezpiecznego korzystania z dostępu do Bankowego serwisu internetowego. Jednocześnie w bardzo przystępny sposób przekazuje informację o bezpieczeństwie dostępu do swojego konta strona https://junior.pkobp.pl/bezpieczenstwo

 

Podsumowując, nic nie zastąpi rozmowy i zdrowego rozsądku, sprawdzajmy też to co robią nasze dzieci korzystając z Internetu, jak się zachowują w sieci, oraz kogo poznają, można wtedy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia groźnej dla nich sytuacji.

 

Przypominam aby nie traktować tego wpisu jako instrukcji do zabezpieczenia się przed zagrożeniami, gdyż nie taki jest cel tego wpisu a jedynie wskazanie zagrożeń jakie płyną z korzystania z globalnej sieci.