2013.04.15 | Michał Macierzyński

PKO Bank Polski - najbardziej innowacyjny bank w 2012 roku

Innowacje w bankowości

W Warszawie 10 i 11 kwietnia odbyła się 5 edycja konferencji Banking Forum. Imprezę należy uznać za bardzo udaną. Nie tylko ze względu na liczne grono uczestników – blisko 250 i 34 prelegentów. Przede wszystkim ze względu na merytoryczne dyskusje. Rzadko zdarza się też, żeby w jednym miejscu zebrać tak wielu uczestników rynku, przedstawicieli regulatora, rządu czy banku centralnego.

Na konferencji można było zobaczyć wiele ciekawych prezentacji pokazujących niepublikowane do tej pory badania (postaram się do nich odnieść w kolejnych wpisach), a także sporo ciekawych paneli. Co najważniejsze, podczas wielu z nich ścierały się różne poglądy, przez co były żywe i ciekawe. Ja sam uczestniczyłem w dwóch panelach. W pierwszym „Jaki obraz rynku płatności, i szerzej usług finansowych, przyniosą nadchodzące lata” dyskusja toczyła się wokół przyszłych standardów, a raczej ich braku. Oczywiście stwierdziłem, że standardem płatności mobilnych w Polsce, będzie (jakże by inaczej) IKO. Obok jakiegoś globalnego systemu – tak, żeby go móc użyć podczas podróży poza naszym krajem. Jak się można domyśleć - trochę podgrzało to atmosferę, ale było ciekawie, bo rozmawialiśmy również o NFC, roli nowych graczy na rynku, etc. Drugi panel dotyczył przyszłości rynku płatności, ale już z punktu widzenia kwestii regulacyjnych. Nie ma co ukrywać, że jeśli w jednym miejscu i czasie spotkali się przedstawiciele organizacji płatniczych i Ministerstwa Finansów, to również można było się spodziewać ciekawych dyskusji – zwłaszcza w kontekście opłaty interchange. Liczni słuchacze są tego dowodem, zwłaszcza, że rywalizowaliśmy z równoległym panelem dotyczącym modelu kształtowania wizerunku banku w przyszłości, który prowadził Prezes Alior Banku.

Podsumowując – jedna z lepszych konferencji na których ostatnio byłem – zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym. Będą ją też ciepło wspominał z innego powodu. Na zakończenie pierwszego dnia odbyła się Gala Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń, w trakcie której odbyło się wręczenie statuetek Liderów Świata Bankowości. Nagrody były przyzwane przez Kapitułę w 8 kategoriach. Skład kapituły robi spore wrażenie  - tym bardziej cieszą dwie nagrody dla PKO Banku Polskiego w kategoriach – dla najlepszego dużego banku i… najbardziej innowacyjnego banku w 2012 roku! Tytuł ten otrzymaliśmy za – tak, tak – nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności!

Zdjęcie przedstawia statuetkę w całej okazałości – robi wrażenie i jest cięęęężka ;)

Nie ma co ukrywać – ta nagroda bardzo cieszy i dopinguje do dalszych prac. SKO cały czas się rozwija, kolejne szkoły przystępują do programu, a w nowym SKO lada chwila będzie oszczędzało 140 tysięcy dzieci. Nie osiadamy jednak na laurach – pracujemy dalej nad ofertą dla najmłodszych. Mam nadzieję, że już wkrótce pochwalimy się czymś nowym, równie ciekawym jak SKO.

Ostatnia nagroda dołączy do innych, które PKO Bank Polski otrzymał za ten projekt. Niedawno otrzymaliśmy dyplom z wyróżnieniem w XI edycji konkursu Lidera  Informatyki Instytucji Finansowych 2012 w kategorii Bankowość elektroniczna i e-finanse. Wcześniej zaś II miejsce w kategorii Najbardziej innowacyjny produkt 2012 w IV edycji plebiscytu Złoty Bankier 2012. Kapituła uzasadniała swój wybór w ten sposób:  „Fundamentem zdrowego rynku finansowego jest świadomy konsument. Biorąc pod uwagę znaczenie edukacji finansowej, Kapituła postanowiła przyznać drugą nagrodę Szkolnym Kasom Oszczędności prowadzonym przez PKO Bank Polski. Na wyróżnienie zasługuje nowoczesna forma produktu, która przygotowuje najmłodszych użytkowników usług bankowych do sprawnego poruszania się w świecie wirtualnego pieniądza”.

Nie ma co ukrywać – to był i jest udany projekt. Z drugiej strony – dzięki IKO – liczymy na znacznie więcej. Było, nie było – to też produkt ze stajni Biura Innowacji :)