2012.07.04 | Olga Rasińska

Wielki BIG JUMP, czyli jak zaadoptować rzekę?

Marketing i PR

6 lipca w Warszawie na Cyplu Czerniakowskim odbędą się letnie warsztaty edukacyjne dotyczące projektu Zaadoptuj rzekę. W akcji udział wziąć może każdy komu bliska jest tematyka ekologii i dbania o środowisko naturalne. Partnerem strategicznym programu jest Fundacja PKO Bank Polski. Celem projektu jest edukacja Polaków na temat stanu polskich rzek i zamieszkujących je zwierząt. W akcji od lat biorą udział przedszkola, szkoły, uczelnie i inne organizacje, „adoptując” rzekę stają się za nią odpowiedzialne.

Zaadoptować rzekę?

Jednym z obszarów działań Fundacji PKO Banku Polskiego jest zaangażowanie w ochronę naturalnego dziedzictwa narodowego Polski dla dobra natury oraz przyszłych pokoleń.  - To bardzo ważne, że dla dobra polskich rzek współpracę podjęły wspólnie polski bank i polska organizacja pozarządowa – zwraca uwagę Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Dotąd w ramach programu Zaadoptuj rzekę,  swoich społecznych opiekunów znalazło już blisko 400 rzek, potoków i jezior. Projekt  nominowany był do tytułu The Best Practice – najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008). 

W roku 2012 spotkania edukacyjne organizowane są  w trzech polskich miastach: Katowicach, Warszawie i na  Helu. Na przybyłych czekają  warsztaty dla dzieci i młodzieży, happeningi oraz Big Jump. Do tej pory projekt zagościł już w Katowicach. W wydarzeniu, zorganizowanym w Centrum miasta, wzięło udział ponad 100 dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjum. Zabawy i zajęcia odbyły się na specjalnie usypanej plaży. Opis akcji znajdziecie także na profilu PKO BP w serwisie Facebook.

Warszawska edycja odbędzie się już 6 lipca (piątek) Aby wziąć w niej udział należy w godzinach od 11.00 do 15.00 stawić się na Bulwarze Flotylli Wiślanej na wysokości Pomnika Saperów, czyli w okolicy zwanej przez warszawiaków Cyplem Czerniakowskim. Warto!

Big Jump?

Big Jump to wielkie wydarzenie społeczne w całej Europie. W 2005 i 2010 roku, w tym samym dniu, ludzie z wielu krajów i miejsc wchodzili do rzek. Był to symboliczny sygnał, że społeczeństwom zależy na mądrym gospodarowaniu naszym wspólnym dobrem – wodą.  W Polsce po raz pierwszy został zorganizowany w 2005 r. Wtedy , z inicjatywy Klubu Gaja, w Warszawie do Wisły weszło ponad 200 osób. W 2010 r. liczba ta wzrosła do 600 osób. Finał tegorocznej akcji odbędzie się 8 LIPCA 2012 o godz.12.30 w Helu na plaży przed Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Już w tej chwili wspólne wejście do wody zadeklarowali: władze samorządowe Helu,  pracownicy PKO Banku Polskiego, oraz Stacji Morskiej, dzieci i młodzież odpoczywająca na koloniach i obozach w Helu oraz organizatorzy – Klub Gaja razem z Fundacją PKO Banku Polskiego.

Oczywiście nie każdy tego dnia będzie miał szczęście przebywać nad pięknym polskim morzem. W takim wypadku aby wziąć udział w akcji należy postępować według następującej instrukcji:

1) Analiza zasobów: należy odnaleźć rodzinę lub znajomych 

2)Analiza terenu: należy odnaleźć pobliski akwen wodny

3) Procesowanie: należy wspólnie wkroczyć do akwenu

4) Dokumentacja projektu: zrobić pamiątkowe zdjęcie i wysłać ja na adres: klubgaja@klubgaja.pl

Ciekawe, ile osób w tym  roku weźmie udział w akcji BIG JUMP 2012  i 8 lipca o 15.00 odważnie wkroczy do wody? Pomóżcie nam pobić ubiegłoroczny rekord!