2013.03.08 | Michał Olędzki

IKO - behind the scenes

Innowacje w bankowości | Technologia i nowinki

7 marca swój start miało jedno z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku bankowości, a już na pewno jedno z najważniejszych dla PKO Banku Polskiego. Konferencja przyciągnęła tłumy dziennikarzy, czego wynikiem jest masa publikacji. Samo wydarzenie było nie lada osiągnięciem, ponieważ zawierało w sobie tyle elementów, w których mogło coś pójść nie tak… ale teraz to już nieważne. Udało się – wystartowaliśmy :]

 rachunki z testów
Testy, testy, testy… 
Fot. Monika Maliszewska

Już 6 marca od rana biegaliśmy wszyscy jak na szpilkach – ostatnie szlify prezentacji, testy aplikacji i próby transmisji przed ważnym wydarzeniem. Trzeba było sprawdzić wszystko co się da: naklejki na witrynach są? Są. Bankomaty gotowe? Gotowe. Zasięg jest? Jest. A backup, backupu, backupów? Też jest, a jak nie ma, to się zaraz znajdzie…

 naklejka na witrynie
Naklejki na witrynach są? Są.
Fot. Justyna Piątek

Samego dnia konferencji nie zabrakło również emocji. Nagle rozległy się panicznie telefony, bo ktoś powiedział, że może być problem z dostępnością serwisu www w wersji mobilnej. Startujemy z aplikacją mobilną i wersja mobilna serwisu informacyjnego ma nie działać?! Kilka osób, już składało papiery z rezygnacją ze stanowiska, kiedy nagle zadzwonili z działu technicznego i spokojnym tonem powiedzieli – „Już wszystko działa. Przecież mówiliśmy, że tak będzie…”.

IKO z rachunków
Dużo wypitej kawy...
Fot. Justyna Piątek

Kiedy jedna część team’u pracowała na miejscu konferencji, druga pilnowała sytuacji w Centrali. Tutaj trzeba było między innymi zabezpieczyć i przygotować dla ekipy transmisyjnej salę bankomatową. Wielu Klientów denerwowało się, że nie mogą skorzystać akurat z tych bankomatów, ale ochrona ochoczo kierowała do bankomatu tuż za rogiem. Słychać było jedynie pytania „A co wy tu kręcicie?”, „Czy ten Pan jest gwiazdą?” i tylko co jakiś czas pojawiało się „Film kręcą? To dlaczego ja nie gram?”. Jednej grupie osób udało się nawet wejść do salki 5 minut tuż przed transmisją, jakby nigdy nic. Zanim ochroniarz zdążył zareagować, byli już w reflektorach kamer.

pełna gotowość
Pełna gotowość.
Fot. Michał Olędzki

Na szczęście sama transmisja poszła już bez większych przygód i każdy mógł na konferencji zobaczyć jak Michał Macierzyński na żywo pokazuje działanie aplikacji. Konferencja również potoczyła się bez przeszkód. Wszystko przebiegało zgodnie z planem nawet tak, że profesjonalnie występujący w roli prelegenta Wojtek Bolanowski pozwolił sobie na małe odejście od scenariusza i spontaniczność.

oglądanie w napięciu
Część zespołu urządziła pokaz konferencji w Centrali.
Fot. Justyna Piątek

Jednak przed startem wiele rzeczy musiało się zadziać, aby 7 marca wszystko było gotowe. Cały sztab ludzi wewnątrz Banku, ale również u dostawców zewnętrznych pracował często do późnych godzin oraz w weekendy żeby tylko się wyrobić w czasie. Gdyby nie poświęcenie m.in. osób z działu odpowiedzialnego za komunikację oraz działu technicznego Banku, wczorajszy dzień mógłby się nie wydarzyć – dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w ten innowacyjny projekt!

kolaż

Autor: Justyna Piątek

Podobno Platon kiedyś powiedział „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”. Z ilości aktywowanych aplikacji (w ciągu 24 godzin około 3 tysiące), doniesień medialnych (ponad 40 artykułów, oraz co najmniej 5 materiałów w RTV) – w zdecydowanej większości pozytywnych, myślę, że można powiedzieć o naprawdę dobrym początku dla IKO.