2013.03.03 | Marcin Wróbel

Z jakich urządzeń mobilnych korzystają Polacy do przeglądania Internetu?

Innowacje w bankowości | Technologia i nowinki

Wpisy Wojtka „Stan Rachunku” oraz Michała „Bank w telefonie czy w aplikacji?” skłoniły mnie do przemyślenia z jakich urządzeń korzystają Polscy internauci. Zacząłem więc szukać dostępnych badań w tym zakresie, znalazłem badania firmy Gemius SA badającej Internet. Poniżej wyniki moich poszukiwań:

Źródło: Gemius Ranking badanie wykonane pomiędzy 18-24.02.2013

Jak widać Internauci korzystają w znakomitej większości z urządzeń stacjonarnych (posługując się systemami operacyjnymi z rodziny Windows) aczkolwiek udział systemów używanych przez Urządzenia mobilne jest nadal mały. Jednocześnie sprawdziłem jak wygląda ranking Producentów Urządzeń Mobilnych używanych przez internautów do łączenia się z polskimi witrynami. Ranking ten o dziwo otwiera Apple z 33% udziałem.

Źródło: Gemius Ranking badanie wykonane pomiędzy 18-24.02.2013

Skoro wśród Urządzeń Mobilnych króluje Apple warto też się pochylić nad analizą bardziej detaliczną pokazującą z jakich Urządzeń Mobilnych  korzystają do przeglądania internetu, co pokazuje poniższa grafika.

Źródło: Gemius Ranking badanie wykonane pomiędzy 18-24.02.2013

Statystyki powyższe pokazują, że wśród odwiedzanych stron przez internautów korzystających z przenośnych urządzeń króluje iPad i iPhone. Co jest pokłosiem również tego, że te urządzenia kupowane są głównie w promocjach u operatorów komórkowych razem z mobilnym Internetem.

Pokazują one, iż na rynku przeglądania stron internetowych na Urządzeniach Mobilnych króluje iPad i iPhone, dlaczego? A dlatego, że kupując jedno z tych urządzeń u operatora komórkowego w ramach abonamentu (który zazwyczaj przekracza kwotę 100 zł) od razu otrzymujemy pakiet internetowy. Kolejną cechą tych urządzeń, jest to że w przypadku braku połączenia z Internetem mobilnym można korzystać ze znikomej ich funkcjonalności. Oczywiście urządzenia z Androidem aby posiadały pełną funkcjonalność potrzebują również połączenia z internetem mobilnym ale w tym przypadku można go bardzo łatwo włączać i wyłączać, w przypadku iPhone nie jest to aż tak proste, gdyż operatorzy komórkowi i samo Apple nie pozwala na łatwe sterowanie tym parametrem, aby to wykonać trzeba wgrać odpowiedni  „provisioning profile”, w którym trzeba ustawić błędny APN (Access Point Name – adres pozwalający na połączenie z internetem mobilnym przez danego operatora i u danego operatora), który uniemożliwi połączenie z internetem.

Co ciekawe, użycie jednak systemu iOS jest dość niskie pomimo tego, że te urządzenia królują w internecie mobilnym, Android jest jednak wśród Urządzeń Mobilnych jest w przewadze co pokazuje poniższy wykres

Źródło: Gemius Ranking badanie wykonane pomiędzy 18-24.02.2013

Potencjał Urządzeń Mobilnych używanych do przeglądania internetu jest mocno ograniczony przez samych użytkowników oraz operatorów komórkowych, jest to związane z cenami mobilnego internetu. Nadal większość abonamentów, które są obecnie sprzedawane razem ze smartfonami nie posiada pakietu danych, oczywiście poza produktami Apple. Produkty Apple praktycznie w 100% są sprzedawane z pakietem danych co jest związane z funkcjami samego smartfonu, który wymaga ciągłego połączenia z siecią. Starsze modele telefonów z systemem Android czy Symbian praktycznie nie mają takich pakietów, a klienci używający ich bardzo rzadko korzystają z sieci, gdyż za każde 100kB muszą oni słono płacić.

Z roku na rok, sprzedaż abonamentów z pakietami danych rośnie, ale tworząc aplikacje mobilne na telefony trzeba również uwzględniać i ten fakt, ze klienci obecnie jeszcze w niewielkim stopniu korzystają z tego udogodnienia w telefonach. Spora ilość klientów, ma już w domu sieci Wi-fi, oraz łączy się do sieci bezprzewodowtcg w różnych kawiarniach czy centrach handlowych, do których podłącza swoje urządzenia mobilne co pozwala im na ściągnięcie potrzebnych informacji czy skorzystania z aplikacji pozwalających na wyszukiwanie różnych informacji w tym Bankowych.

Jeżeli chodzi o aplikacje transakcyjne nie było do tej pory odpowiednio ambitnej aplikacji pozwalającej na korzystanie z usług Bankowych i płatności za jej pośrednictwem. Są oczywiście aplikacje organizacji płatniczych Visa i MasterCard, czy operatorów komórkowych pozwalających na płatności ale w ramach usług tzw pre-paid, co jest dużym utrudnieniem dla klientów a to dlatego że:

  1. Klient taką portmonetkę musi doładować wcześniej kwotą pieniędzy.
  2. Musi korzystać z odpowiedniego operatora komórkowego, który pozwala na umieszczenie tzw secure elementu na karcie SIM (informacji o karcie w zabezpieczonym module)
  3. Musi posiadać bardzo drogi telefon posiadający moduł NFC
  4. Wymienić kartę SIM na obsługującą możliwość umieszczania Secure Elementu i zarządzanie zdalne nim.

Niestety w takim przypadku, telefonem z NFC nie możemy swobodnie płacić w każdym z możliwych punktów a tylko w takich umożliwiających płatności bezstykowe, o transakcjach w intrenecie za pośrednictwem telefonu z NFC nie słyszałem. Kolejną niezbyt zachęcającą cechą bezstykowej technologii jest łatwa możliwość jej złamania i odczytania informacji co miało już miejsce przy kartach płatniczych >>>KLIK<<<

Miejmy nadzieję, że niedługo pokażą się na rynku aplikacje pozwalające na swobodne korzystanie ze środków zgromadzonych na rachunkach za pośrednictwem telefonu komórkowego.